تاریخچه دانشکده دامپزشکی

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تأسیس گروه دامپزشکی در دانشکده کشاورزی
 
 
در سال 1353شمسی بنا به پیشنهاد آقای دکتر کریم میربابایی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز، گروه دامپزشکی به صورت یکی از گروه­های دانشکده کشاورزی دانشگاه جندی شاپور اهواز تاسیس گردید.مسئولین وقت دانشگاه عبارت بودند از آقایان دکتر عباس جامعی رئیس دانشگاه، دکتر محمدحسین مهدوی معاون آموزشی، دکتر میر عمادی معاون پژوهشی و دکتر عمیدی معاون اداری و مالی.
 
گروه دامپزشکی کار خود را با پذیرش 15 دانشجو در بهمن ماه 1353 آغاز کرد. اعضاء هیت علمی گروه عبارت بودند از آقایان دکتر محمد رضایی، دکتر جلال بخت آور و دکتر عطاران.بنا به پیشنهاد آقای دکتر میربابایی و موافقت دانشکده کشاورزی و هیئت رئیسه دانشگاه تعدادی از دانش آموختگان دانشکده دامپزشکی تهران و متقاضی عضویت در گروه دامپزشکی اهواز استخدام گردیدند و بعد از موفقیت در امتحان زبان بلافاصله بورسیه شده و برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد  به آمریکا اعزام شدند. افرادی که پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مورد نظر در سال های 1356 و 1357 به ایران بازگشتند عبارت بودند از آقای دکتر سیدهدایت اله رشیدی در رشته آناتومی، آقای دکتر محمود جمشیدیان در رشته میکروب شناسی، آقای دکتر علی اصغر ثابت در رشته ویروس شناسی، خانم دکتر ناهید اطیابی در رشته بیماری­های حیوانات کوچک، خانم دکتر لیلی نبوی در رشته انگل شناسی و خانم دکتر مهناز بهمن رخ در رشته پاتولوژی.
 
در سال 1355مدیریت گروه دامپزشکی به آقای دکتر ایرج پزشکی، استادیار دانشکده پزشکی و انتقالی از آن دانشکده، واگذار شد. پس از چند ماه مدیریت گروه دامپزشکی به آقای دکتر ناصر حقوقی محول شد.
 
همکاران گروه در آن زمان عبارت بودند از آقای دکتر سیاوش حقیقی، استادیار، آقای دکتر هرمز جاودانی، استادیار، آقای دکتر محمد رضایی، مربی، دکتر جلال بخت آور، مربی و آقای مهندس رجبعلی باستانی کارشناس آناتومی.ضمنا اساتید بازنشسته دانشگاه تهران، به صورت قراردادی همکاری می نمودند عبارت بودند از آقای دکتر حسینیون، متخصص بیماریهای حیوانات بزرگ و خانم دکتر آقاجیانس، متخصص بیماریهای حیوانات کوچک.  
 
 
 تاسیس دانشکده دامپزشکی در دانشگاه جندی شاپور
 
 
 
دانشکده دامپزشکی در تاریخ 13 آذر ماه 1356 طی حکم شماره 12799 مورخ 13/9/1356 به سرپرستی آقای دکتر ناصر حقوقی راد مستقل از دانشکده کشاورزی شروع به کار کرد.‌
 
یکی از برنامه های ریاست و معاونت آموزشی وقت دانشگاه حذف دوره لیسانس دامپزشکی و تدوین دوره دکترای عمومی دامپزشکی در دانشکده جدید التاسیس دامپزشکی بود. برای این منظور دستور داده شد شورایی مرکب از اساتید دانشگاه تشکیل و زیر نظر آقای دکتر حقوقی، ریاست وقت دانشکده، برنامه دکترای عمومی دامپزشکی را تدوین گردد.اعضاء این شورا عبارت بودند از خانم دکتر عادله ابراهیم زاده از دانشکده پزشکی، آقایان دکتر علی کاشانی از دانشکده کشاورزی، دکتر میر فخرایی از دانشکده علوم و گاهگاهی دکتر باختر و دکتر کریم کمالی از دانشکده کشاورزی.
 
لازم به ذکر است که در سال 1356 شورای برنامه ریزی و تدوین دوره های مختلف علوم دامپزشکی، نظیر آنچه که در حال حاضر در وزارت علوم و آموزش عالی برقرار است وجود نداشت و هر یک از سه دانشکده دامپزشکی آن زمان (تهران، شیراز، ارومیه)برنامه هایی خاص خود را برای آموزش دوره دکتری عمومی دامپزشکی اجرا می کردند.
 
سرانجام اواخر فروردین ماه 1357برنامه آموزشی دوره دکترای عمومی دامپزشکی تهیه و با تایید شورای منتخب برای مدیریت دانشگاه ارسال شد و توسط شورای دانشگاه نیز برنامه تایید شد.  مدتی دانشکده به صورت شورایی اداره شد. اعضا شورا عبارت بودند از آقایان دکتر سید هدایت اله رشیدی، آقای دکتر مرتضی علوی شوشتری و آقای محمد علی هدایتی فر، البته در این شورا آقای دکتر رشیدی مدیریت را به عهده داشت.
 
بعد از مدتی آقای دکتر رشیدی به عنون سومین رئیس دانشکده دامپزشکی اهواز عهده دار مسئولیت دانشکده شد.بعد از ایشان آقایان دکتر منصور سیاری، دکتر منصور میاحی و دکتر غلامحسین خواجه سرپرستی دانشکده را به دست گرفتند.  
 
بطور خلاصه:
 
الف- گروه دامپزشکی از 1353 تا 1356 به آموزش دانشجویان کارشناسی دامپزشکی اشتغال داشت.
 
ب- دانشکده دامپزشکی اهواز در آذر ماه 1356 تاسیس و از مهر ماه 1357 با پذیرش دانشجو برای دکترای عمومی (دکترای حرفه ای) دامپزشکی شروع به فعالیت کرد.
 
روسای دانشکده به ترتیب از شروع تا زمان حاضر عبارتند از :‌
 
1-دکتر ناصر حقوقی راد 
 
2- دکتر کریم میربابایی
3- دکتر هدایت اله رشیدی
 
4- دکتر منصور سیاری
 
5- دکتر منصور میاحی
 
6- دکتر غلامحسین خواجه
 
7- دکتر حسن مروتی
 
8-دکتر مسعود قربانپور
 
9-دکتر حسین نجف زاده
 
10-دکتر منصور میاحی
 
11- دکتر حسین حمیدی نجات
 
12- دکتر مجتبی علیشاهی
 
در حال حاضر دانشکده دارای 62 عضو هیأت علمی تمام وقت (23 استاد، 18 دانشیار، 21 استادیار ) است و دوره های ذیل در دانشکده دامپزشکی اهواز فعال می باشند.
 
تاریخ ، موسس (موسسین)  دوره تخصصی و PhD دانشکده دامپزشکی

 

 

 

 
 

ردیف

نام رشته

سال راه اندازی

موسس

تعداد ادوار پذیرش دانشجو

کل

دکتری phD

دکتری تخصصی

1

بیماریهای داخلی دامهای بزرگ

1377

دکتر محمد نوری

13

-

13

2

بهداشت و بیماریهای طیور

1385

دکتر منصور میاحی

11

-

11

3

جراحی

1387

دکتر هادی نداف، دکتر بنی آدم، دکتر صابری افشار

7

-

7

4

کلنیکال پاتولوژی

1388

دکتر غلامحسین خواجه

5

-

5

5

بهداشت آبزیان

1389

دکتر رحیم پیغان، دکتر مصباح، دکتر علیشاهی

8

6

2

6

بیماریهای داخلی دامهای کوچک

1392

دکتر رضا آویزه، دکتر مصلی نژاد

3

-

3

7

بافت شناسی

1383

دکتر نعیم عرفانی مجد

8

 

8

-

8

آناتومی و جنین شناسی

1381

دکتر هدایت اله رشیدی

9

4

5

9

بیوشیمی

1394

دکتر محمدرضا تابنده، دکتر شهریاری، دکتر جلودار

2

2

-

10

انگل شناسی

1377

دکتر ناصر حقوقی راد

10

3

7

11

میکروبیولوژی

1379

دکتر محمود جمشیدیان

8

3

5

12

پاتولوژی

1391

دکتر صالح اسماعیل زاده، دکتر محمدیان،

4 4

-

13

بهداشت مواد غذایی

1393

دکتر سیاوش مکتبی، دکتر فضل آرا، دکتر زارعی، دکتر پور مهدی

4

4

-

 

تاریخ ، موسس (موسسین)  دوره کارشناسی ارشد دانشکده دامپزشکی

ردیف

نام رشته

سال راه­اندازی

موسس

تعداد ادوار پذیرش

1

انگل شناسی

1387

دکتر لیلی نبوی، دکتر علیرضا البرزی، دکتر محمدحسین راضی جلالی، دکتر حسین حمیدی نجات

9

2

فیزیولوژی

1387

دکتر سیدرضا فاطمی طباطبایی

10

3

بافت شناسی

1388

دکتر نعیم عرفانی مجد

9

4

بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی

1391

دکتر علی فضل آرا، دکتر مکتبی، دکتر زارعی

6